Chlamydiové infekce - jak je poznáme?

červenec 2015

Chlamydie, co je zač?

Chlamydie je bakterie, která má životní cyklus podobný jako některé viry. Žije v buňce, používá ji k množení, velikostí je s viry srovnatelná, avšak přesto je více podobná bakteriím. Existuje jí několik kmenů, z toho pouze dva napadají člověka – chl. trachomatis a chl. pneumoniae. Inkubační doba onemocnění se pohybuje mezi 1 a 3 týdny.


Chlamydie jako pohlavní choroba?

Nejčastěji se chlamydie opravdu přenáší pohlavním stykem a to také platí hlavně pro chl. trachomatis. I tou je ale zcela běžně možné se nakazit i jinak, zpravidla ve společně užívaných prostorách – sauny, bazény, fitness centra, toalety, sprchy... K přenosu může dojít také společně užívaným prádlem – ručníky, ložní prádlo atp.

Chl. pneumoniae, jak už latinský základ slova napovídá, je přenosná kapénkovou infekcí, přenáší se tedy podobně jako chřipka.


foto: shutterstock.com

Symptomy a důsledky

Pokud se jedná o pohlavní infekci, diagnostika je celkem snadná – pálení při močení, výtok z močové trubice, vřídek, bolesti v podbřišku a další.

Mnohem záludnější jsou však jiné formy onemocnění. Často imitují běžnou virózu, nebo jsou tak dokonce i léčena. Po tomto prvním období přejde do latentního období, kdy později člověk dochází k lékaři s opakovanými "neurčitými" příznaky až může být považován za hypochondra. Chlamydie potom může napadnout svaly, klouby, kosti, cévy, centrální nervový systém, vnitřní orgány. Spektrum projevů je široké, proto často zůstane infekce nerozpoznána.

Infekce může také zůstat zcela latentní a onemocnění propukne až s nějakým jiným onemocněním, nebo také může být spouštěčem jiných onemocnění jako astma, Alzheimerova choroba, roztroušená skleroza a další.


Léčba

Léčba spočívá v podávání antibiotik. Ne vždy se ale podaří onemocnění vyléčit zcela a přejde do chronicity, nebo opět znovu po nějaké době propuká. Někdy je důležité přeléčit oba sexuální partnery, neboť může docházet k ping–pong efektu a onemocnění si navzájem předávat.


Testy na chlamydie, a nejen je, nabízíme i v našem programu Moravian Premium Care.
V případě zájmu se neváhejte obrátit na naši non–stop klientskou linku 800 117 717.


some partners: